Sonoma County Office of Education

News

Central County Spelling Bee Winners

02/26/2018 -

The Central County Regional Spelling Bee, the second of four regional spelling bees for elementary school students that precede the county competition, was held Tuesday, January 31, 2018 at Hidden Valley School.

The students who placed first through fifth at this event will move on to the Sonoma County Elementary Spelling Competition, which will be held at 4:00 p.m. on Monday, March 12, 2018 at the Sonoma County Office of Education.

The top five spellers from this regional event are pictured below followed by a listing of all participating students.

Central County Spelling Bee Winners 2018

Participants

  1. Heyman Luong, grade 6, Hidden Valley School
  2. Alexander Schoell, grade 5, Kenwood School
  3. Sam Anderson, grade 6, Austin Creek Elementary School
  4. Will Arents, grade 5, Hidden Valley School
  5. Luke Negri, grade 6, Santa Rosa Accelerated Charter
  6. Sophia Siegner, grade 6, Sonoma Country Day
  7. Karina Chavez, grade 4, El Verano School
  8. Kira Melton, grade 6, Austin Creek Elementary School
  9. Connor Loria, grade 5, Douglas L Whited School Charter
  10. Ivette Ortiz, grade 6, Kawana Springs Elementary School
  11. Angeles Garcia, grade 6, Kawana Springs Elementary School
  12. Alexa Oliveras, grade 6, Altimira Middle School
  13. Araceli Godinez, grade 6, Brook Hill School
  14. Zachary March, grade 5, Albert F. Biella School
  15. Remy Harrison, grade 5, Flowery School
  16. Matthew Nunez, grade 6, Santa Rosa Accelerated Charter
  17. Liam Giroux-Smith, grade 5, El Verano School
  18. Erik Auli, grade 4, Thomas Page Academy
  19. Demetri Rose, grade 5, Flowery School
  20. Audrey Stuck, grade 6, Spring Creek Matanzas Charter: Spring Creek Campus
  21. Katelyn Mora, grade 6, Helen Lehman School
  22. William Perez, grade 5, James Monroe School
  23. Maggie Wolski, grade 6, Sequoia School
  24. Yamilex Gomez, grade 5, Steele Lane School
  25. Lesly Bahena, grade 4, Brook Hill School
  26. Zryukii De Guzman, grade 4, Helen Lehman School
  27. Stella Sickert, grade 4, Prestwood School
  28. Nico Bartolomei, grade 5, Sonoma Country Day
  29. Grace Jantzen, grade 5, Sequoia School
  30. Sebastian Padilla, grade 5, Dunbar School
  31. Delaney Reynolds, grade 5, Prestwood School
  32. Alexandra Saman, grade 4, Steele Lane School
  33. William Clementi, grade 6, Kenwood School
  34. Adriel Velazquez, grade 6, Altimira Middle School
  35. Lesly Martinez, grade 4, James Monroe School
  36. Maddie Smith, grade 5, Madrone School
  37. Heidy Pinos Tene, grade 4, Dunbar School
  38. Daniel Figueroa Alvarez, grade 5, Thomas Page Academy
  39. Mauricio Pacheco Villena, grade 5, Spring Creek Matanzas Charter: Spring Creek Campus
  40. Sevin Burkhauser, grade 4, Madrone School
  41. Alberto Quintero, grade 5, Albert F. Biella School

Did not attend

Amely Lei, grade 6, Douglas L Whited School Charter