Sonoma County Office of Education

News

South County Spelling Bee Results

02/26/2018 -

The South County Regional Spelling Bee, the last of four regional spelling bees for elementary school students that precede the county competition, was held Wednesday, February 7, 2018 at Corona Creek School. The students who placed first through fifth at this event will move on to the Sonoma County Elementary Spelling Competition, which will be held at 4:00 p.m. on Monday, March 12, 2018 at the Sonoma County Office of Education. The top five spellers from this regional event are pictured below followed by a listing of all participating students.

South County Spelling Bee Winners 2018

Participants

  1. Linden Gen, grade 6, Loma Vista Immersion Academy
  2. Andy Phuong, grade 5, Sonoma Mountain Charter
  3. Flynn Shoop, grade 6, Liberty Elementary School
  4. Trey Hansen, grade 5, Miwok Valley Language Academy
  5. Jasper Tindall, grade 6, Mary Collins at Cherry Valley
  6. Josie Matern, grade 5, Live Oak Charter School
  7. Caleb Petersen, grade 6, Dunham Charter School
  8. Cosmo Offenbach, grade 5, Corona Creek School
  9. Kellen Noden, grade 6, Sixth Grade Academy
  10. James Kurniawan, grade 6, Meadow School
  11. Jacob Coviello, grade 6, Grant School
  12. Ileana Jimenez, grade 5, Valley Vista School
  13. Samv Ruk, grade 6, Meadow School
  14. Andrew Carmona, grade 6, Loma Vista Immersion Academy
  15. Max Drumm, grade 5, Sonoma Mountain Charter
  16. Hugo Sanchez, grade 5, La Tercera Elementary School
  17. Robert Merrick, grade 5, Penngrove Elementary School
  18. Ella Steiner, grade 5, Live Oak Charter School
  19. Daniel Shaw, grade 4, Grant School
  20. Liev Bruce-Low, grade 5, McKinley School
  21. Ava Bolger, grade 6, Adele Harrison Middle School
  22. Andy Bai, grade 6, Corona Creek School
  23. Johnattan Pat Ruano, grade 5, McDowell School
  24. Brian Moreno Mendoza, grade 6, Cinnabar Charter School
  25. Saniyiah Booker-Haynes, grade 6, Penngrove Elementary School
  26. Jaden Gregorio, grade 6, McNear School
  27. Kalina Fortunati, grade 5, Cinnabar Charter School
  28. Niles Francis, grade 6, Adele Harrison Middle School
  29. Ashie Tiro, grade 5, McDowell School
  30. Joseph Skubic, grade 6, St. Vincent de Paul Elementary School
  31. Justin Hicks, grade 6, Valley Vista School
  32. Brett Ghisletta, grade 6, St. Vincent de Paul Elementary School
  33. Austin Connors, grade 6, Two Rock School
  34. Zander Boeger, grade 6, McNear School
  35. Ava Murphy, grade 6, La Tercera Elementary School
  36. Brady Coppo, grade 5, Two Rock School
  37. Joey Jensen, grade 6, Liberty Elementary School
  38. Evan Sanderson, grade 4, Dunham Charter School
  39. Ethan Eshoo, grade 6, McKinley School
  40. William Friedland, grade 6, Sixth Grade Academy
  41. Aidan Jenks, grade 4, Wilson School
  42. Savannah Flowers, grade 6, Mary Collins at Cherry Valley
  43. Marianna Wineinger, grade 5, Miwok Valley Language Academy

Did not attend

Adin Casarotti, grade 6, Wilson School