Sonoma County Office of Education

News

West County Regional Spelling Bee Results

02/26/2018 -

The West County Regional Spelling Bee, the third of four regional spelling bees for elementary school students that precede the county competition, was held Tuesday, February 6, 2018 at J.X. Wilson School.

The students who placed first through fifth at this event will move on to the Sonoma County Elementary Spelling Competition, which will be held at 4:00 p.m. on Monday, March 12, 2018 at the Sonoma County Office of Education.

The top five spellers from this regional event are pictured below followed by a listing of all participating students.

West County Spelling Bee Winners 2018

Participants

  1. Jack Stoufer, grade 6, Guerneville School (first place tie)
  2. Rose Schafer, grade 6, St. Francis Solano (first place tie)
  3. Derek Nguyen, grade 6, Meadow View School
  4. Madison Jones, grade 5, Marguerite Hahn Elementary School
  5. Bethany Garrick, grade 6, Olivet Elementary Charter School
  6. Liam Boaz, grade 5, Brook Haven School
  7. Kellan Stiles, grade 5, J.X. Wilson School
  8. 8-Aislinn Boyles, grade 6, Lawrence E. Jones Middle School
  9. Fisher Lamborn, grade 6, Hillcrest Middle School
  10. Janethsy Rodriguez Sanchez, grade 6, Roseland Elementary School
  11. Janae Burgess, grade 5, Olivet Elementary Charter School
  12. Amber Martin, grade 4, Gravenstein Elementary School
  13. Paul Koo, grade 6, Hillcrest Middle School
  14. Brady Biancalana, grade 5, Marguerite Hahn Elementary School
  15. Annabelle Nichelini, grade 6, St. Francis Solano
  16. Jazsbereny Contreras Lopez, grade 6, Sheppard Accelerated School
  17. Autumn Worth, grade 6, Orchard View Charter
  18. Katelyn Barone, grade 6, Brook Haven School
  19. Ahrija Garcia, grade 6, Wright Charter School
  20. Pablo Valencia, grade 6, Roseland Creek Elementary School
  21. James Phan, grade 6, Lawrence E. Jones Middle School
  22. Jasmine Lopez, grade 5, Monte Vista Elementary School
  23. Samantha Richmond, grade 5, Gravenstein Elementary School
  24. Dahlia Richardson, grade 4, Park Side School
  25. Liana Semet, grade 6, Orchard View Charter
  26. David Quintero, grade 6, Roseland Elementary School
  27. Sergio Ramirez Contreras, grade 6, Roseland Creek Elementary School
  28. Fabian Garcia, grade 6, Bellevue School
  29. Genesis Glenister, grade 5, Monte Vista Elementary School
  30. Maya Lovera, grade 4, Forestville Academy
  31. Pedro Solorio, grade 6, Wright Charter School
  32. Rosten Davidson, grade 4, Park Side School
  33. America Dominguez, grade 6, Luther Burbank School
  34. Jada Trujillo-Hollingsworth, grade 6, Forestville Academy
  35. Eduar Alcazar, grade 6, Bellevue School
  36. Jesse Padron, grade 5, Guerneville School
  37. Tyler Hall, grade 4, Pleasant Hill Christian
  38. Enrique Alcaraz-Estrada, grade 4, Sassarini School
  39. Erick Lara, grade 6, Luther Burbank School
  40. Karla Coronado, grade 5, Sheppard Accelerated School
  41. Sierra Broudy, grade 6, Pleasant Hill Christian
  42. Kevin Martin-Barajas, grade 4, Sassarini School

Did not attend

Jocelyn Orozco, grade 6, J.X. Wilson School
Andre Walker, grade 4, Meadow View School